Trójpłaszczyznowa terapia stóp

Trójpłaszczyznowa terapia stóp

Trójpłaszczyznowa terapia stóp

Trójpłaszczyznowa terapia stóp:

Stopa zbudowana jest z 26 kości połączonych ścięgnami i mięśniami. Stopa niemowlęca jest elastyczna, nie posiada łuków tworzących sklepienie przez co stopa sprawa wrażenie płaskostopia, posiada dużo tkanki tłuszczowej i nie w pełni rozwinięte mięśnie. Dziecko w wieku niemowlęcym przygotowuje stopę do przyszłych zadań takich jak stanie, chód. Około 6-7 miesiąca zauważamy u niemowlęcia chwyt stopami np. kubeczka, zabawki, ten specyficzny trening powoduje obciążanie zewnętrznej krawędzi stopy i odciążanie krawędzi wewnętrznej, dziecko poprzez chwyt stopą wytwarza napięcie mięśniowe, które buduje sklepienia podłużne i poprzeczne. Aby dziecko było w stanie chwycić stopami zabawkę musi również prawidłowo ustawić całą kończynę dolną w stawie biodrowym, nogi muszą być utrzymane w powietrzu, a do tego potrzebny jest stabilny tułów co powiązane jest również z utrzymaniem miednicy w tyłopochyleniu przez prawidłowe napięcie mięśni brzucha nie zapominając o regulacji poprzez napięcia prostowników stawu biodrowego. Leżąc na plecach dziecko ćwiczy stopę przez wzajemne dotykanie zwane koordynacją stopa-stopa, poprzez objęcie stopy dwoma rączkami i prowadzenie jej do buzi dziecko rozciąga struktury stopy i jednocześnie poznaje schemat ciała oraz schemat stopy, tzw. koordynacja stopa-buzia. W leżeniu na brzuchu dziecko uczy się odbijania stopą od podłoża, ustawiania stopy w zgięciu grzbietowym oraz supinacji, obciążanie I i II głowy kości śródstopia oraz rozciąga ścięgna Achillesów. Wszystkie te działania są procesem przygotowania stopy do jej późniejszego prawidłowego obciążania w staniu.

Jeżeli któryś z elementów tego przygotowania z jakiś powodów zostaje zaburzony bądź uniemożliwiony (np. przez wrodzoną wadę stóp) powoduje to różnego rodzaju zaburzenia, może opóźniać rozwój motoryczny, a także kształtować niewłaściwe wzorce chodu.

Jeżeli obserwujemy u dziecka:

od ok. 3-mca dziecko nie trzyma nóżek w powietrzu leżąc na plecach
od 3-mca nie ma symetrii ciała
od ok. 3-4-mca nie ma kontaktu stopa-stopa


od ok. 7mcy dziecko nie prowadzi stóp do buzi
lub na każdym etapie rozwoju widzimy sztywność i ograniczenia ruchu stopy


Mogą to być pierwsze symptomy zaburzeń, które warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Im wcześniejsza interwencja terapeutyczna tym większe szanse przywrócenia prawidłowych warunków do właściwego obciążania stopy i tym samym prawidłowego chodu.



Najczęstsze problemy stóp to szpotawość, koślawość, stopa końsko-szpotawa, wrodzone przywiedzenie przodostopia, stopa płasko-koślawa, stopa płaska, stopa piętowa, stopa serpentynowa.



Usługi

Rehabilitacja niemowląt


45min - 120zł


czytaj więcej

Funkcjonalna indywidualna terapia skolioz - "FITS"

45min - 120zł

W cenie kinesiology taping

czytaj więcej

Integracje sensoryczne


45min - 120zł


czytaj więcej


Rehababilitacja neurologiczna dorosłych

45min - 150zł

W cenie kinesiology taping

czytaj więcej

Trójpłaszczyznowa terapia stóp

45min - 120zł


czytaj więcej

Masaż
kinesiology taping

-

W cenie kinesiology taping

czytaj więcej